Władca Pierścieni - fascynująca przygoda w świecie Tolkiena

J. R.R. Tolkien to bez dwóch zdań jedna z najznamienitszych postaci świata literatury fantastycznej. O jego dziełach słyszał prawdopodobnie każdy, nawet jeśli nie jest miłośnikiem tego typu książek. „Władca Pierścieni” cieszy się niegasnącą popularnością na cały świecie.
Powieść złożona z 6 części została napisana w czasie II Wojny Światowej. Wydano ją w 1954 roku.
W skład cyklu wchodzą 3 tomy, z których każdy dzieli się na 2 części:
Tom I: Drużyna Pierścienia
Powrót Cienia
Drużyna Pierścienia
Tom II: Dwie Wieże
Zdrada Isengardu
Podróż do Mordoru
Tom III: Powrót Króla
Wojna o Pierścień
Powrót Króla
„Władca Pierścieni” jest kontynuacją napisanej wcześniej powieści fantasy „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Jego akcja rozgrywa się kilka lat później, w fikcyjnej krainie zwanej Śródziemiem. Głównymi bohaterami są 2 Hobbici - Frodo i Sam - którzy wyruszają w niezwykle niebezpieczną podróż. Muszą pozbawić tytułowy pierścień mocy, wrzucając go do wulkanu Orodruiny. Tylko w ten sposób mogą uchronić Śródziemie przed niszczycielską siłą władcy ciemności, Saurona. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ podróż jest trudna i nurząca, a na bohaterów czyha wiele niebezpieczeństw oraz wrogów - jednych jawnych, innych ukrytych. Muszą walczyć również z własnymi rządzami i słabościami. Ich sprzymierzeńcem jest czarodziej Gandalf, który wraz z dzielnym Aragornem wiedzie wojska na bitwę z potężnym Sauronem. Do największych wrogów należy natomiast Gollum, który, by zdobyć pierścień, posunie się do najgorszych czynów.
„Władca Pierścieni” to historia ukazująca żmudną podróż, której podjął się Frodo. Drogę do ocalenia swojego świata, pokonania zła, aż wreszcie do wolności. Aby ją zyskać, trzeba zmierzyć się nie tylko z wieloma przeciwnikami, ale również z samym sobą. Przezwyciężyć własne słabości, uwolnić się od strachu i chęci posiadania władzy, nabrać pokory, męstwa i wytrwałości. Hobbitowi przyjdzie zweryfikować, kto naprawdę jest jego przyjacielem i na kogo może liczyć w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji. Okaże się, że takich osób jest niewiele… Cykl książek Tolkiena to piękna, epicka opowieść o odwadze i niezwykłej wytrwałości. Jak to często w świecie fantasy bywa, dobro nieustannie ściera się tu ze złem i tylko od woli bohaterów będzie zależało, po której stronie się opowiedzą.
Świat Tolkiena jest niezwykle precyzyjny i szczegółowo nakreślony. Integralną częścią książki są mapy, które przedstawiają topografię Śródziemia i pozwalają czytelnikowi umiejscowić się w aktualnie opisywanym momencie historii.
We „Władcy Pierścieni” zaczytują się miłośnicy fantastyki na całym świecie. Są wśród nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Wszyscy zgodnie stwierdzają, że jest to opowieść uniwersalna, która mimo upływu tak wielu lat nie uległa dezaktualizacji.
„Władca Pierścieni” został sfilmowany. W ten sposób pojawiła się kinowa trylogia, odpowiadająca fabule 3 tomów sagi. Można ją było oglądać na dużym ekranie w latach 2001 -2003. Filmy cieszyły się ogromną popularnością wśród widzów, zachwycały niezwykłą scenografią, wiernie odwzorowanymi kostiumami, charakteryzacją oraz licznymi efektami specjalnymi. Ostatnia część, „Władca Pierścieni. Powrót Króla” zdobyła aż 11 Oskarów!
Fanów Śródziemia z pewnością ucieszyły również liczne gry planszowe, karciane, komputerowe oraz te dostępne na PlayStation i Xboxa.
Miłośnicy książek J. R.R. Tolkiena bez wątpienia chętnie zajrzą na stronę https://tolkien-world.pl/, na której można znaleźć liczne ciekawostki, aktualności i quizy.