Seria Ostatni Silvany De Mari - powiew świeżości w fantastyce dla dzieci

Literatura fantasy to nie tylko klasyczne, znane od lat pozycje. Niemal co roku ukazują się nowe, fascynujące książki. Jedną z ciekawszych, współczesnych serii przeznaczonych dla dzieci i młodzieży jest cykl „Ostatni…”, stworzony przez włoską pisarkę Silvane De Mari. W serii ukazały się m.in.:

Ostatni Elf
Ostatni Smok
Ostatni Ork
Ostatnie Zaklęcie
Powrót Królów
Ostatnia przepowiednia
Wszystkie części tworzą spójną, niezwykle barwnie opowiedzianą historię. W każdej z nich pojawiają się jednak nowe, rozbudowane wątki i bohaterowie. Dzięki temu opowieść staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Rzecz dzieje się w świecie, w którym niegdyś ludzie żyli w zgodzie z magicznymi stworzeniami. Obecnie jednak są do nich wrogo nastawieni i pełni uprzedzeń. Większość niezwykłych postaci wyginęła lub zaszyła się w niedostępnych zakątkach. Głównym bohaterem powieści jest Yorsk- ostatni elf, który czuje się samotny i nieszczęśliwy. Udaje mu się jednak znaleźć ludzkich przyjaciół- Sajrę i Monsera, którzy pomagają mu przyzwyczaić się do życia w nowej rzeczywistości. Yorks wie, że kiedy przyjdzie czas, będzie musiał wyruszyć w trudną i niebezpieczną podróż, by wypełnić swoje przeznaczenie. Jego zadaniem jest bowiem odnalezienie ostatniego, zaginionego smoka i nadanie baśniowemu światu nowego porządku. W kolejnych tomach powieści czytelnicy poznają nowych bohaterów, z którymi krzyżują się losy Yorks’a, obserwują jak elf dorasta, zakłada własną rodzinę, stają się świadkami wielu ważnych, trudnych, a czasem mrożących krew w żyłach wydarzeń. W przedstawionym świecie spotykamy smoki, orków, dzielnych wojowników i przebiegłych, bezwzględnych władców. Powieści Silvany De Mari są błyskotliwe, zabawne, a jednocześnie wzruszające i zmuszające do refleksji. Pod pretekstem opowiadania przygód fantastycznych bohaterów, autorka porusza trudną i ważną tematykę ludzkich relacji i zachowań społecznych. Przywołuje uczucia takie jak samotność, niezrozumienie, smutek, czy lęk przed odrzuceniem. Ukazuje skomplikowany proces dorastania, zdobywania przyjaciół i nawiązywania z nimi głębokich, szczerych relacji. To barwnie opowiedziana, głęboka i skłaniająca do refleksji historia o zależnościach międzyludzkich, która - mimo że została umiejscowiona w fantastycznym świecie - ma uniwersalny wydźwięk. „Ostatni…” to seria, którą powinien przeczytać każdy młody fan fantastyki.
Cykl stworzony przez Silviane De Mari został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Nagrodą Andersena, Nagrodą IBBY oraz tytułem najlepszej, włoskiej książki dla dzieci i młodzieży.