Polska literatura fantastyczna - najciekawsze pozycje dla dzieci i młodzieży

Mimo że większość kultowych książek z dziedziny fantastyki dla dzieci i młodzieży została napisana przez zagranicznych autorów, również na rodzimym podwórku mamy kilka niezwykle ciekawych pozycji.
Zaliczyć do nich można, chociażby stworzony przez Andrzeja Maleszkę cykl „Magiczne Drzewo”. W atrakcyjny dla młodych czytelników sposób łączy on fantastykę z literaturą przygodową. W serii do tej pory ukazał się następujące tytuły:
Czerwone Krzesło
Tajemnice Mostu
Olbrzym
Pojedynek
Gra
Cień Smoka
Świat ogromnych
Inwazja
Początek każdej z tych historii dał niezwykły, stary dąb, który został powalony podczas burzy. Z pozyskanego z ten sposób drewna wykonano różne przedmioty, które, jak można się domyślić, nie były zwyczajne… Bohaterami opowieści jest kilkoro dzieci, między innymi Alik i Kuki. Przeżywają oni szalone przygody, których uczestnikami stali się dzięki zrobionym z magicznego drzewa przedmiotom. Seria Andrzeja Maleszki została zekranizowana. Co ciekawe, reżyserem i scenarzystą serialu był sam autor. Ekranizacja odniosła międzynarodowy sukces i otrzymała wiele nagród, w tym International Emmy Award.
Kolejną ciekawą, polską propozycją jest niezwykle mądra i wzruszająca opowieść, zatytułowana „O chłopcu, który uratował świat”. Jej autorką jest Weronika Malengowska. Główny bohaterem to nieśmiały i cierpiący z powodu samotności, nastoletni chłopiec o imieniu Bazylian. Aby ochronić Zarzekogród -krainę, w której żyje – decyduje się stoczyć walkę ze smokiem. To piękna, utrzymana w baśniowej stylistyce, a jednocześnie fascynująca opowieść, którą pokochają wszyscy fani fantastyki.
A co z najmłodszymi czytelnikami? Co im może zaoferować literatura fantasy? Na przykład zabawną mini opowieść o smokach! „Sceny z życia smoków” Beaty Krupskiej to humorystyczna i niezwykle pozytywna książka, opisująca perypetie stworów zamieszkujących leśną polanę. Sporo je różni, niewiele łączy, lecz wszystkie wzbudzają sympatię maluchów. Smoki przedstawiają wiele naszych, ludzkich wad i przywar, które zostały przez autorkę ukazane w nieco ironiczny, a jednocześnie bardzo zabawny sposób. Od opowieści trudno się oderwać, a po jej zakończeniu czuje się wyraźny niedosyt. Choć krótka, może przynieść wiele radości. Książka ta jest przeznaczona dla najmłodszych czytelników i stanowi doskonały wstęp do literatury fantastycznej, przeznaczonej dla nieco starszych dzieci.