Świat fantastyki
Opowieści z Narnii - opis cyklu, ekranizacja, ciekawostki
Cykl „Opowieści z Narnii” to książki, które z pewnością przyniosły ich autorowi, S.C Lewisowi największą popularność. Powstały one na przestrzeni lat 1949- 1954. W skład sagi wchodzą:
- Lew, czarownica i stara szafa
- Książę Kaspian
- Podróż Wędrowca do Świtu
- Srebrne Krzesło
- Koń i jego chłopiec
- Siostrzeniec Czarodzieja
- Ostania Bitwa
- Lew, czarownica i stara szafa
- Książę Kaspian
- Podróż Wędrowca do Świtu
- Srebrne Krzesło
- Koń i jego chłopiec
- Siostrzeniec Czarodzieja
- Ostania Bitwa
Książki zostały przedstawione w kolejności, w której były napisane i wydane. Chronologia opisywanych w nich wydarzeń wygląda jednak nieco inaczej, ponieważ niektóre tomy, np. „Siostrzeniec Czarodzieja” są retrospekcją, przenoszącą czytelnika do samego początku historii.
Fabuła opowieści opiera się na przygodach czwórki rodzeństwa: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji – a w późniejszych tomach również ich przyjaciół - którzy za sprawą umieszczonych w starej szafie drzwi, przenoszą się do magicznej krainy zwanej Narnią. Jej stwórcą i prawowitym władcą jest lew Aslan. Toczy on jednak odwieczną walkę z siłami zła, których przedstawicielką jest między innymi przez Biała Czarownica. Dzielne rodzeństwo jednoczy się, by wraz z lwem stawić czoła ciemnym mocom i przywrócić temu niezwykłemu miejscu ład.
Narnia to kraina pełna magii, zwierząt przedstawiających ludzkie cechy oraz niespotykanych w rzeczywistości stworzeń. Jest piękna, tajemnicza i niezwykle barwna. Dzieci za każdym razem wracają do niej z radością, nie tylko ze względu na urodę tego miejsca, ale również przyjaciół, których tam poznają.
„Opowieści z Narnii” to niezwykły, baśniowy cykl, w którym można odnaleźć wiele odniesień do mitologii, legend, czy religii. To piękna opowieść o przyjaźni, miłości, odwadze i poświęceniu, która od lat niezmiennie fascynuje i wzrusza. Bogactwo języka S.C. Lewisa, barwne opisy i żywe dialogi powodują, że młodzi czytelnicy wraz z czwórką dzielnego rodzeństwa wchodzą do świata magii, by z nimi śmiać się, smucić, przeżywać kryzysy i walczyć o to, co w życiu najważniejsze. Przedstawiona historia pokazuje, że największą wartością jest przyjaźń, a szlachetność i sprawiedliwość zawsze zwyciężają, nawet jeśli po drodze pojawia się wiele, z pozoru niemożliwych do pokonania trudności. Mówi się, że w fabule można znaleźć sporo odniesień do dziecięcych przeżyć Lewisa, które zainspirowały go do napisania serii fantasy.
„Opowieści z Narnii” to cykl, który od 70 lat niezmiennie zachwyca młodych czytelników. Książki zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i sprzedane w milionach egzemplarzy. Wciąż ukazują się nowe wydania i, co ciekawe, w większości z nich pojawiają się oryginalne ilustracje, stworzone przez Pauline Baynes.
„Opowieści z Narnii” zostawiły swój ślad również w popkulturze. Pierwsza ekranizacja powieści ukazała się już w latach 60 ubiegłego wieku. Był to kilkuodcinkowy serial telewizyjny dla dzieci i młodzieży, który cieszył się niezwykłą popularnością. Przez lata emitowano go również w Polsce. Znacznie później, bo w 2005 roku, bohaterowie Narnii zostali przeniesieni na duży ekran. „Lew, czarownica i stara szafa” okazały się hitem. Po kilku latach w kinach można było obejrzeć również filmy „Książę Kaspian” oraz „Podróż Wędrowca do Świtu”. Opowieści z Narnii doczekały się wielu adaptacji muzycznych, radiowych, czy teatralnych. Fani cyklu tworzą różnorodne strony internetowe i fora, na których wymieniają się swoimi spostrzeżeniami, czy wspólnie tworzą scenariusze gier fabularnych na podstawie przygód Aslana i jego przyjaciół.