Konkurs Źródła Marzeń - Sources of Dreams

Sources of Dreams to odbywający się cyklicznie, ogólnopolski konkurs dotyczący literatury fantastycznej. Skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadpodstawowych, którzy chcą sprawdzić lub pogłębić swoją wiedzę w tej dziedzinie. Zostają oni zakwalifikowani do jednej z dwóch kategorii wiekowych, a następnie otrzymują zakres literatury, z którym muszą się zaznajomić. Zazwyczaj są to książki należące do kanonu fantastyki, autorów takich jak J.K. Rowling, C.S Lewis, J. R.R. Tolkien, czy J. Falangan. Uczniowie powinni dokładnie przeczytać wszystkie z wymienionych pozycji, starając się zapamiętać jak największą ilość szczegółów i kontekstów. Podczas etapu szkolnego mają okazję pochwalić się swoją wiedzą i skonfrontować ją z innymi uczestnikami. Najlepsi z nich zostają zakwalifikowani do drugiej, finałowej rundy, która wyłoni laureatów. Każdy z etapów ma formę pisemną. Uczestnicy muszą odpowiedzieć na pytania otwarte i zamknięte oraz zmierzyć się z samodzielnym napisaniem krótkiej formy wypowiedzi.
Najważniejszym celem konkursu jest zachęcanie młodych ludzi do czytania literatury oraz sięgania po książki wartościowe i ciekawe, ukazujące pozytywne wzorce zachowań i ponadczasowe wartości. Ponadto przygotowanie do konkursu ćwiczy umiejętność czytania ze zrozumieniem, szybkiego zapamiętywania i kojarzenia faktów oraz tworzenia krótkich wypowiedzi pisemnych. Udział w konkursie to dla wielu uczniów ważne przeżycie. Mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, porównania z innymi uczestnikami oraz zawarcia wielu nowych, ciekawych znajomości. Wspólne zainteresowania jednoczą ludzi, często więc okazuje się, że młodzi miłośnicy fantastyki, którzy spotkali się podczas konkursu Źródła Marzeń, utrzymują długotrwały kontakt i nawiązują między sobą przyjaźnie, mimo że pochodzą z różnych zakątków Polski.
Konkurs Źródła Marzeń - Sources of Dreams z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Są wśród nich zarówno zagorzali fani fantastyki, jak i uczniowie, którzy dopiero rozpoczynają czytanie tego rodzaju literatury. Duży wpływ na podjęcie decyzji o starcie w konkursie mają z pewnością atrakcyjne upominki. Podczas minionych edycji głównymi nagrodami były dwunastodniowe, wakacyjne obozy zorganizowane w jednym z pięknych polskich zamków. Ich niezwykły klimat oraz prowadzone przez wykwalifikowanych opiekunów zajęcia rodem ze szkoły magii, to spełnienie marzeń niejednego miłośnika literatury fantasy. Jest to okazja do przeżycia niezapomnianej przygody, przeniesienie się choć na chwilę do niezwykłego, znanego tylko z książek świata oraz pogłębienia swojej wiedzy na temat fantastyki. Z pewnością jest to bardzo inspirujący czas. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by jak najlepiej przygotować się do konkursu! Jednak nie tylko laureaci mogą liczyć na nagrody – każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy dyplom, a wśród upominków co roku znajdują się również książki i filmy DVD.
Konkurs Źródła Marzeń - Sources of Dreams został objęty honorowym patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów.
Aby uzyskać informacje w jaki sposób można wziąć udział w konkursie prosimy kontaktować się bezpośrednio z jego organizatorami.