Harry Potter - o tej książce słyszeli już chyba wszyscy!

Kiedy w 1997 roku debiutująca pisarka J.K. Rowling opublikowała książkę dla dzieci i młodzieży „Harry Potter i kamień filozoficzny” nic nie wskazywało na to, że stworzyła powieść, która zrewolucjonizuje rynek wydawniczy, w zawrotnym tempie stanie się bestsellerem i na stałe zagości w popkulturze. Tak się jednak stało. Opowieść o młodym czarodzieju, który nagle dowiaduje się o swoim niezwykłym pochodzeniu, porzuca dotychczasowe życie i przenosi się do szkoły magii Hogwart, podbiła serca milionów młodych czytelników na całym świecie. Z wypiekami na twarzy śledzili jego kolejne przygody, zagłębiali się w fantastyczny świat, w którym odkrywał on nowe, mroczne sekrety, uczył się czarów, poznawał przyjaciół i stawiał czoła wrogom.
Głównym motywem książki jest walka dobra ze złem. Pozytywni bohaterowie, którymi bez wątpienia są tytułowy Harry Potter oraz jego towarzysze Ron i Hermiona, muszą przezwyciężyć siły zła reprezentowane przez Lorda Voldemorta, który wiele lat temu zgładził rodziców Harry’ego, a teraz pragnie również jego śmierci. Przedstawiony w książkach fantastyczny świat istnieje równolegle do zwyczajnej, codziennej rzeczywistości, w której żyją przeciętni ludzie – Mugole – niemający pojęcia o działaniu magii. Aby dostać się do Hogwartu, trzeba wsiąść do pociągu, który odjeżdża z niewidzialnego peronu 9 i ¾ znajdującego się na stacji w centrum Londynu. Oczywiście udaje się to tylko wtajemniczonym, którzy mogą dostąpić tego zaszczytu. Dla Harry’ego, który przez pierwsze lata swojego życia był wychowywany przez nieprzychylnych mu krewnych i nie miał pojęcia o swoich korzeniach, odkrywanie tej fantastycznej rzeczywistości jest nie lada wyzwaniem. Okolice Szkoły Magii i Czarodziejstwa pełne są niezwykłych stworzeń: olbrzymów, zgredów, smoków, czy roznoszących wiadomości sów. Opowieść snuta przez autorkę jest niezwykle barwna i emocjonująca. Prawdopodobnie to wpłynęło na olbrzymią poczytność serii.
Światem fantastyki zawładnęła Potteromania. Mimo że największymi fanami czarodzieja stali się młodzi czytelnicy, nie brakowało ich również wśród dorosłych. Ogromny sukces pierwszej książki, rekordowa sprzedaż i pozytywne opinie krytyków zachęciły J.K. Rowling do napisania kolejnych tomów powieści. W ten sposób w przeciągu 10 lat powstała saga, składająca się z siedmiu tytułów, które ukazywały się w kolejności:

1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny
2. Harry Potter i Komnata Tajemnic
3. Harry Potter i Więzień Azkabanu
4. Harry Potter i Czara Ognia
5. Harry Potter i Zakon Feniksa
6. Harry Potter i Książe Półkrwi
7. Harry Potter i Insygnia Śmierci
Na fali popularności cyklu autorka stworzyła również książki nienależące do serii, lecz bezpośrednio nawiązujące do świata Harry’ego Pottera i rozwijające go. Były to: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz „Quidditch przez wieki”.
Wszystkie z 7 części Harry’ego Pottera oraz „Fantastyczne zwierzęta…” doczekały się ekranizacji. Filmy będące adaptacją książek stały się hitami kinowymi. Wywodzący się z mugolskiego świata czarodziej został okrzyknięty współczesną ikoną literatury fantastycznej dla młodzieży. Pojawiał się na koszulkach, plecakach, kubkach, czy artykułach szkolnych. Był bohaterem serii klocków Lego, licznych gier planszowych, karcianych i komputerowych.
Dla fanów Harry’ego i jego przyjaciół powstał również specjalny, stworzony przez autorkę portal internetowy o nazwie Pottermore, na którym znaleźć można liczne gry, zabawy i ciekawostki dotyczące świata czarodziejów. Co jakiś czas pojawiają się tam również krótkie opowiadania Rowling.
Mimo że od premiery pierwszej książki z cyklu minęło już ponad 20 lat, popularność jej bohaterów nie słabnie. Wciąż sięgają po nią nowi czytelnicy. Do dziś seria została przetłumaczona na 67 języków.