Inspiracje literaturą fantastyczną - rozrywka dla młodzieży

Fani fantastyki zrzeszają się na licznych forach, grupach tematycznych, spotykają na zjazdach, eventach i festiwalach. Tworzą silnie ze sobą związaną społeczność. Dyskutują o ulubionych książkach i filmach, dzielą się ciekawostkami i wzajemnie inspirują.

RPG

Co jakiś czas w świecie fantasy pojawiają się nowe trendy. Jednym z nich jest dobrze znana i popularna na całym świecie gra RPG. Czym tak naprawdę jest i na jakich zasadach się opiera?
RPG, to gra fabularna, której oryginalna nazwa brzmi „role playing game”. Osoby biorące udział w rozgrywce wcielają się w określonych bohaterów i kreują ich przygody. Narracja może opierać się na gotowym scenariusz, dostępnym np. w podręcznikach do RPG lub być w całości wymyślona przez graczy. RPG niemal nierozerwalnie łączy się ze światem fantastyki. Występują w nim niezwykłe istoty, takie jak czarodzieje, elfy, wróżki, czy olbrzymy. Bohaterowie posiadają liczne, nadprzyrodzone moce i niecodzienne umiejętności. Sposób, w jaki rozwija się fabuła jest uzależniony od inwencji graczy. Wymaga od nich kreatywności i niezwykłej wyobraźni. To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także ćwiczenie umiejętności ładnego i ciekawego wypowiadania się, logicznego myślenia, zapamiętywania i kojarzenia faktów. Innymi słowy RPG to doskonały trening dla młodego, wciąż rozwijającego się mózgu.

Planszówki

Miłośnicy fantasy mają do dyspozycji szeroki wybór gier, opartych na ich ulubionych, książkowych motywach. Zazwyczaj są to rozbudowane, wielopoziomowe gry strategiczne, w przypadku których jedna rozgrywka może trwać nawet kilka godzin.

Cosplay

To kolejna, interesująca moda, która na stałe zadomowiła się w świecie fanów fantasy. Czym jest cosplay? To zabawa polegająca na jak najdokładniejszym odwzorowaniu kostiumu wybranej postaci. Strój tworzony jest własnoręcznie i powstaje na podstawie jakiegoś istniejącego wzoru graficznego – może to być ilustracja z książki, komiksu, kard z filmu, czy gry komputerowej. Oprócz kostiumu ważna jest również ogólna charakteryzacja, mająca na celu upodobnienie do wybranego bohatera. Pasjonaci cosplay biorą udział w różnorodnych konkursach i paradach, podczas których ich stroje zostają oceniane. Jednym z takich eventów jest coroczna, poznańska Maskarada, do której link można znaleźć tutaj: https://pyrkon.pl/maskarada/